• 1 BG
 • 2 BG
 • 3 BG
 • 4 BG
 • 5 BG
 • 6 BG
 • 7 BG

Zederhaus, Gürültü BARİYERİ

 

ASFiNAG Avusturyada otoyolların yapımı, bakımı ve geliştirilmesinden sorumludur. Gerekli yerlerde gürültü duvarlarının yapımı da görevleri arasındadır. Zederhaus bölgesinde otoyol vadi içerisinde, yerleşim yerleri ise vadinin yamaçlarında bulunuyor. Bu topoğrafya sebebiyle gürültü duvarının oldukca yüksek ve üst kısmının kıvrımlı olması gerekiyordu.
Zederhaus bölgesi topoğrafya, bitki örtüsü ve 3b bina modellerini içeren 3B görsel CityGRID® yazılımı ile hazırlandı. Gürültü Duvarı 3B sahnede önce/sonra karşılaştırmasını münkün kılacak şekilde modellendi. Otoyoldaki araç trafiği hareketli araçlar ile simule edildi.
Projenin tanıtımı ve anlatılması 3B Sahne ile yapıldı. Gürültü duvarının artı (gürültünün azalması, yaşam kalitesinin artması) ve eksileri (gölgelendirme etkisi, görüntünün değişmesi) anlatıldı. Proje kolay anlaşılır bir yöntem ile sunulduğu için bölge insanı proje hakındaki endişelerini, öneri ve tavsiyelerini (bazı yerlerde gürültü duvarının kısaltılması ve uzaltılması gibi) dile getirdiler. Bu öneriler dikkate elınarak gürültü duvarı yeniden modellendi ve ikinci bir toplantıda tekrar üzerinde tartışıldı. Proje öncesi bu tarz bir sunum ve tanıtım tekniği ile yapıcı tartışma sağlanmış oldu. Zaman ve emek kaybının önüne geçildi.

Pinion Proje parametreleri

 • Konu: Karayolu Gürültü Duvarı
  logo Asfinag
 • Alan: 20 km²
 • Yapım Yılı: 2016
 
 

Zederhaus

 
  Sayfa Başı 

 

İstanbul, Bayrampaşa Kentsel Dönüşüm

 

Eski Cezaevi Alanı’na 2 bin 300 konut, bir devlet hastanesi, 4 bin 500 araç kapasiteli yeraltı otoparkı, okul, cami, meydan, kültür ve sanat merkezi, spor salonları, bisiklet ve yürüyüş yolları ile dükkânlar inşa edilecek. Aynı proje kapsamında TEM’in üstü kapatılarak büyük bir meydan oluşturulacak. IBB Coğrafi Bilgi Sistemi Müdürlüğü bu projenin halka tanıtımı için 3B Görselleştirme tekniğini tercih etti.

Proje alanına yapılacak yapıların tamamı, kent modebilyaları, bitki örtüsü, trafik işaret ve ışıkları, topoğrafya, metro hattı ve durağı LoD3 olarak modellendi. Proje çevresinde binaların projeye bakan cepheleri cadde seviyesi fotoğrafları ile kaplandı. Ayrıca bu binalarda stereo hava fotoğraflar ile otomatik kaplama yapıldı. Oluşan sahne projenin tanıtımı için kullanılıyor.

Logo Istanbul

Pinion Proje parametreleri

 • Konu: Kentsel Dönüşüm
 • Alan: 20 km²
 • Yapım Yılı: 2016
 
 

Bayrampaşa Dönüşüm Öncesi

Bayrampaşa Dönüşüm Sonrası

 
  Sayfa Başı 

 

İstanbul MonoRAY

 

Istanbul Atatürk Hava Limanı ve Başakşehir ilçesi dem Istanbuler Flughafen Atatürk und dem Stadtteil Basaksehir ist eine 14km lange Monorail Strecke mit 16 Stationen geplant. Die Abteilung für Geoinformation der Stadtverwaltung hat uns mit der Visualisierung dieses Projektes beauftragt.
Mit Hilfe von CityGRID® wurde das bestehende 3D Stadtmodell im Projektgebiet verfeinert. Die Gebäudefassaden wurden durch hochauflösende Texturen verbessert und der Straßenraum durch detaillierte Modellierung von Bäumen, Verkehrszeichen, Laternen etc. ergänzt. Den Streckenverlauf des Monorail Projekts haben wir aufgrund von Plänen detailliert modelliert und in die Visualisierung inkludiert. Zusätzlich wurden fahrende Züge dargestellt um die Attraktivität und Realitätsnähe weiter zu steigern. 
Die Visualisierung wird für die Feinabstimmung der Projektplanung verwendet. Zusätzlich haben wir Videosequenzen aus der Visualisierung erstellt, daraus sind kurze Informationsfilme entstanden, die in den öffentlichen Verkehrsmitteln der Stadt Istanbul gezeigt werden.

Logo Istanbul

Pinion Projektparameter

 • Thema: Öffentlicher Nahverkehr
 • Gebietsausdehnung: 20 km²
 • Durchführung: 2016
 
 

Monrail Istanbul

 
  Seitenanfang  
 

St. Pölten DEMİR YOLU

 

Die Güterzugumfahrung St. Pölten ist eine Neubaustrecke der ÖBB Infrastruktur AG, und dient zur Kapazitätsverbesserung auf der Eisenbahnstrecke Wien-Linz. Als baubegleitende Maßnahme hat die ÖBB eine „Infobox“ aufgestellt, in dem sich Interessierte über das Bauvorhaben informieren können. In dieser Infobox sollte den Besuchern auch die Möglichkeit zur interaktiven Erkundung der neuen Strecke geboten werden. Zu diesem Zweck haben wir ein detailliertes 3D Modell der Neubaustrecke erstellt und in ein realitätsgetreues Umgebungsmodell eingebettet. Für die Visualisierung haben wir eine interaktive Installation auf Basis des CityGRID® eingerichtet. Sobald eine Person die Infobox betritt, startet diese Installation automatisch und lädt zum interaktiven Flug über die geplante Strecke ein. Auf diese Art lässt sich spielerisch erleben, wie sich die Neubaustrecke in die reale Umgebung einfügen wird.

logo OBB

Pinion Proje parametreleri

 • Konu: Demir Yolu Projesi
 • Alan: 60 km²
 • Yapım Yılı: 2011-2017
 
 

GZU

 
  Sayfa Başı